3 лютого 2017 р.

Plan der Commercial Strasse


У процесі пошуку цікавинок з історії Виноградова(Севлюша), і не тільки, вдалося знайти в архіві досить цікаву карту. Карта на якій зображений план будівництва комерційної дороги Nagy Szőllős - Tisza Uilak (Виноградів- Вилок) за травень 1817 року . Почав читати опис карти, а коли приблизив саму карту то
був здивований зображеннями, які на ній побачив. В описі зазначено, карта розміром 248 x 30,5 cм. Отже, зображення які я виставляю в оригіналі будуть кілька сантиметрів квадратних.

На карті у профіль зображені кілька об’єктів, які розташовані по цій дорозі. Починається карта з зображення художника, що сидить під деревом за роботою. Потім зображений палац Перені, греко-католицька церква (теперішня православна Успіння Пресвятої Богородиці), монастир братів Францисканців, маєток, дзвіниця, хата, мости. З деякими об’єктами відразу все було зрозуміло, а деякі речі доводилося випитувати в старожилів.
В тексті опису наступне: « План нової комерційної дороги в Угочанському комітаті, яка пролягає з водних ресурсів Nagy Forrás, проходить через Базарну площу Виноградова, проходить через Підвиноградів, Нове Село до Вилка». Дорога на цій карті починалися з Чорної гори (теперішня вул.. Копанської, поворот на Теково), але про Nagy Forrás (Велике Джерело) звідси були серйозні сумніви. Запитавши кількох людей про Nagy Forrás (Велике Джерело) отримав два варіанти, де знаходиться дане урочище. 1) в районі теперішньої вулиці Герцена; 2) в районі де зараз санаторій Теплиця. Потім я знайшов ще одну карту присвячену будівництву цієї ж дороги, де вказано, що продовження цієї дороги веде десь район теперішньої вул.. Герцена і там на карті зображено дане урочище.
Крата 2 знайдена мною датується 1811 і допомогла зрозуміти деякі зображення на цій карті. В обох один автор Йоган Вольфганг – головний королівський командуючий і архітектор. Номерація карт 8 і 9, що означає, що є ще, як мінімум, але їх наразі знайти не вдалося.
Карта 2 містить назву об’єктів у межах Виноградова, а також містить напис в якому вказано, що для бажаючих скороти дорогу така можливість є, власне зображена коротша дорога, яка давала можливість виїхати перед селом Підвиноградів, оминаючи центральну частину міста.
З цієї карти стало зрозуміло, що зображення 4 – це невеликий готель, який знаходився приблизно на тому місці де зараз відділення поліції. Зображення 8 – це швидше за все міст, який колись був між Підвиноградовом і Фанчиковом через Семердек, якого вже давно нема. Автор цих карт залишив досить замало інформації про об’єкти, тому важко щось говорити, але виходячи з того, що об’єкти розміщенні в порядку реального розташування то можу припустити, що зображення 7 буде поштова станція державних кінних гінців, яка була на території Підвиноградова, але поки підтвердити це не зможу. Але це було б логічно, оскільки бачимо зображені об’єкти різного роду. Є ще маленька, бідна хата, маєток.
1- придорожній хрест, дерево під яким художник
2- Будинок баронів Перені з садами(саме садами, а не парком)
3- греко-католицька церква на подвірї якої ще видно журавель
4- монастир Францисканців
5- готель
6- селянська хата
7-поштова станція державних кінних гінців у Szőllős Végh Ardó (Підвиноградові), (за моїм пипущенням)
8-дзвіниця, міст через Семердек
9-маєток
10-міст, придорожній хрест у Вилку
11- зображення короткої дороги через Nagy Szőllős (Виноградів)

Буду продовжувати пошуки і надалі із сподіваннями знайти і інші карти присвячені будівництву цієї дороги і не тільки.

Немає коментарів: