14 серпня 2013 р.

Замок Шашвар


      Один з найбільш маловивчених замків Закарпаття, про який практично нічого не відомо і тому це зміцнення в наші дні найчастіше вважають скоріше легендарним форпостом, ніж реально існуючим спорудою. Практично вся існуюча інформація про замок базується на повідомленнях істориків нового часу, які, у свою чергу, спиралися на невідомі нам джерела. 

     Про місце розташування замку точних відомостей немає. Відомо, що його звели десь на правому березі Тиси, на південний захід від нинішнього міста Виноградово. Ймовірно, замок знаходився в районі нинішнього села Очерет. Примітно те, що назва «Очерет» - це фактично адаптований варіант угорської назви села - «Шашвар», де «Шаш» («sás») - це осока / очерет, а «вар» («vár») - це «замок» . В угорських джерелах це поселення відоме під назвою «Тісашашвар» (Тиса + осока / очерет + замок). Одні дослідники вважають, що присутність «тростини» у назві замку вказує на те, що її якимось чином використовували в якості будівельного матеріалу. За іншою версією згадка «тростини» у назві вказує на прибережне або навіть острівне положення укріплення. 
     10 - 11 століття. Зведення замку відносять до раннього періоду зародження угорської держави. Вважається, що саме тут міг перебувати найперший центр однієї з областей Угорщини - Угочанської жупи. У відомій хроніці «GestaHungarum» угорського літописця Аноніма згадується якась «Угоча», яку найчастіше пов'язують з Севлюш (нині - Виноградів), однак фактично точно прив'язати цей топонім до якогось певного місця в наші дні складно. Тому окремі дослідники припускають, що центром Угочі (за умови, що згадана у Аноніма «Угоча» - це саме район / область, а не поселення) на ранньому етапі міг бути Шашвар. Можливо, тільки після руйнування Шашвар адміністративний центр району перенесли в Севлюш.
      1241. Ймовірно, в цьому році, під час монголо-татарської навали Батия зміцнення Шашвар припинило своє існування і більше не відновлювалося.
      19 - 20 століття. Шашвар згадується в працях деяких зарубіжних дослідників.
       1946. За радянської влади село Шашвар (Тісашашвар) перейменовують на Очерет.
      Наші дні. Місцезнаходження замку не відомо. У районі, який найчастіше пов'язують із зародженням цього форпосту, необхідно провести археологічні дослідження та розкопки, що дасть можливість пролити світло на минуле загадкового Шашвар. Оскільки матеріалів по темі цього об'єкту крайньої мало, підтвердити або спростувати версію про його реальне існування поки не представляється можливим.


Джерела:
- Стаття зі збірника наукових праць «Карпатика»:
  - «До питання про історію замків Закарпаття», О.М. Гомоляк, 2007

Немає коментарів: