14 серпня 2013 р.

Великі Ком'яти


     Село Великі Ком'яти (укр: Великі Ком'яті, альт: В.Комяти), Виноградівського району, засноване в 1345 році і розташоване на висоті 131 м.н.р.м. в долині річки Боржава. Крім успішно зруйнованої дерев'яної синагоги та єврейського кладовища недалеко від неї, Водяний млин на річці Боржава, в селі, виявляється, є ще три об'єкти, що представляє хоч якийсь історичний інтерес.
Перший з них - пам'ятник генералу Миколі Федоровичу Ватутіну (1901-1944), Герою Радянського Союзу, одному з Великих полководців Великої Вітчизняної війни. У 1920, будучи рядовим Червоної Армії, брав участь у боях проти «батька Махна». Командир взводу з 1923-ого, роти - з 1925-ого, начальник штабу дивізії з 1931-ого, «комбриг» і потім «комдив» з 1939-ого, начальник штабу Українського фронту з кінця 1939-ого, начальник Оперативного управління Генерального штабу Червоної Армії і потім генерал-лейтенант з 1940-ого. З 1941-ого - начальник штабу Північно-Західного фронту. Серед його заслуг контрудари проти генерала Манштейна, в результаті яких німці серйозно так відгребли на підступах до Ленінграда. Потім Брянський фронт, Воронезький фронт, Сталінградська битва, Середній Дон, Курська Дуга, Бєлгородсько-Харківська операція, битва за Дніпро, Корсунь-Шейченковскій. У 1944 році потрапив у засідку, був поранений в ногу і помер через місяць від зараження крові. Для матері Ватутіна це була вже втрата третього сина за війну. Звання Героя СРСР присвоєно посмертно в 1965 році. Пам'ятник Ватутіну в Ком'яти спорудили в 1978 році. Колись його ім'ям в селі називався радгосп, тепер називається вулиця.А ще в центрі села є старий пагорб, на якому розташовані дві церкви, хресна дорога і старе кладовище. Перша дерев'яна церква в селі згадується в історичних документах ще в 1751 році. Згідно з цими ж даними в 1775 році церква вже була дуже старою і розвалювалася. Перша мурована греко-католицька церква святого архангела Михаїла була побудована на цьому пагорбі в центрі села в 1790 році. Церква має ярковираженний поперечний неф (трансепт) апсідоподобного типу та високу трьохярусної вежу з бароковим верхом. За часів радянської влади в церкві був етнографічний музей. У 1991 році храм знову повернули віруючим.Вхід до церкви з хрестом перед нимТри могили з пам'ятником трохи вище церкви. Ліва - Яношу Рабару, місцевому священикові, репресованому в кінці 1940-х років. До речі, це саме він продовжив будівництво тієї церкви, що трохи вище по схилу, після того, як через відсутність грошей воно на 20 років було перервано.

Могила у вигляді пам'ятника - Адаму Рабару.А це - стара хресна дорога з капличкамі я поруч молодих ялинок. Проходить вона через територію старого кладовища. Навколо хрещеною дороги - старі дуби на яких тисячі воронячих гнізд. Коли «братія» злітається - шум від каркання варто ще той.Ідеш собі, серед могил, думаєш про Бога ...А ще, на території церкви стоїть ось такий от дуже гарний пам'ятник Ісусу ...... А трохи далі - його сподвижникові ...


Трохи вище по схилу - більш молодий храм - церква Святого Духа, 1906 року побудови. Його площа - понад 500 квадратних метрів. Відмітна особливість - дуже довгастий неф і вівтарна частина, при не менш широкому трансепті, який в рази збільшує корисну площу внутрішнього приміщення. Дві масивні башти над входом. Масивні стіни і маленькі вікна роблять храм схожим на «романський стиль». До речі, дизайн його скопійований з відомого храму в Амстердамі. Храм будували на зібрані віруючими села гроші. Кожна сім'я повинна була відпрацювати на блага церкви один раз на тиждень. Їм трохи допомагали місцеві євреї (!) І емігранти. Не обійшлося і без інцидентів. Як тільки добудували вежі - одна з них фіаскально звалилася. Після чого взяли рішення розібрати і другу вежу і відбудувати все заново. Усередині храму є розписи Бокшая.


Поруч з храмом - красива каркасна дерев'яна дзвіниця з трьома дзвонами.

Зверніть увагу на арочний вхід і символи з боків і зверху ...
Крім всього вище описаного, в селі виявлена ​​стоянка пізнього неоліту (15-10 тисяч років тому).

Слід зазначити, що з В.Ком'ят вийшло чимало відомих людей. Приміром, український поет Ю.В. Боршош-Кум'ятський, доктор історичних наук професор А.І. Пушкаш, знамениті медики П.В. Мадяр і І.М. Грабар, та інші.
Джерела: 
«Історія міст і сіл Української РСР», том «Закарпатська область»
П У Т Е В Ы Е   З А М Е Т К И   К Р А Е В Е Д А - Д И Л Е Т А Н Т А 

Немає коментарів: